Skojarzenia związane ze słowem ,,aplikacja” zdaje się być dość jednoznaczne. Przed oczami mamy małą, okrągłą lub kwadratową ikonkę z logo, która wyświetla się nam na ekranie smartfona, tableta czy komputera. W takiej sytuacji mamy oczywiście do czynienia z aplikacją mobilną albo desktopową. Jednak warto mieć również świadomość tego, że dzisiejsze możliwości technologiczne pozwoliły nam pójść krok naprzód i stworzyć aplikacje internetowe.
Aplikacje webowe (ponieważ jest to jej alternatywna nazwa) to w zasadzie programy w pełni działające w przeglądarce internetowej, zamiast być instalowane na bezpośrednio urządzeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji desktopowych, nie wymagają ani pobierania ani instalacji, ponieważ użytkownicy mają do nich szybki dostęp poprzez połączenie internetowe i adres URL.
Jak to więc wygląda z punktu technicznego? Takie aplikacje opierają się na technologiach takich jak ReactJS, NextJS, TypeScript, Angular lub VueJS po stronie frontendowej, a w backendzie mogą korzystać z frameworków takich jak NodeJS, .NET czy Python. Komunikują się z serwerami, aby przetwarzać dane i dostarczać treści płynnie, dynamicznie i bez żadnych barier technicznych, które mogłyby wystąpić po drodze. Polegają także przede wszystkim na logice biznesowej.
Jeśli zarówno witryny internetowe jak i aplikacje funkcjonują w niemalże identycznym środowisku (i przez to nierzadko są mylone) to nie sposób uniknąć pytania: ,,To w takim razie czym się one od siebie różnią?”.
Sekret tkwi w interaktywności, którą z całą pewnością wyróżniają się właśnie aplikacje webowe. Możemy spojrzeć na te różnice z trzech perspektyw: celu, zakresu możliwości użytkowników oraz technologii. Więcej na ten temat pokazuje opis zakresu możliwości, jakie mają użytkownicy korzystający z aplikacji internetowych. Osoba korzystająca z aplikacji może się na niej logować, zakładać konta, edytować lub udostępniać treści, zarządzać danymi, ogółem wykonywać akcje, które są przewidziane przez dewelopera. Witryny internetowe są skonstruowane z myślą o swobodnym przeglądaniu treści, wypełnianiu formularzy (np. kontaktowych) czy ewentualnym dodawaniu prostych komentarzy.
Technologie używane do budowania aplikacji internetowych opierają się na zaawansowanym backendzie, na niezbędnej, rozbudowanej bazie danych, oraz wcześniej wspomnianej logice biznesowej. To wszystko jest kluczowe w przypadku aplikacji, która ma działać w pełni interaktywnie oraz szybko odpowiadać na zapytania generowane przez użytkowników. Strony internetowe głównie działają w oparciu o takie technologie jak HTML, CSS, oraz czasem JavaScript. Ich możliwości technologiczne są również nierzadko wysoce zaawansowane, jednak ich przeznaczenie różni się z racji ich bardziej statycznego charakteru działania, co zostało wspomniane wyżej.
Jakie zatem przykłady warto rozróżnić, by mieć jeszcze większą świadomość na temat tego czym jest strona a aplikacja internetowa? Do aplikacji możemy zaliczyć m.in. : Facebook, Trello, Jira, Gmail czy X. Natomiast strony internetowe to nic innego jak różnego rodzaju blogi (kulinarne, podróżnicze, lifestyle’owe) czy wszelkie strony firmowe.
Podsumowując, aplikacje internetowe to niezwykle zaawansowane programy działające w przeglądarce, które nie wymagają instalacji na urządzeniu. Dzięki wcześniej wspomnianym technologiom oferują szeroki wachlarz interakcji, od logowania po zarządzanie złożonymi bazami danych. Przykłady aplikacji webowych mówią same za siebie, przecież doskonale znamy je z życia codziennego.
Warto zatem pamiętać o istotnych cechach, które je odróżniają od stron internetowych. Prezentacja treści i przekazywanie informacji są funkcjami bardziej statycznymi, niż interaktywność w złożonych procesach i logice biznesowej, która jest kluczową rolą aplikacji internetowych. Decyzja na temat tego co wybrać powinna być podyktowana przede wszystkim celami biznesowymi i wizją rozwoju firmy.